Addici auktoriserat för säkerhetskontroller på flygplatser – stärker rollen som trygghetspartner

Addici Security & Technology, dotterbolag till Coor, har blivit auktoriserat att bedriva verksamhet med säkerhetskontrollanter på flygplatser. Auktorisationen stärker Addicis position som ledande aktör inom säkerhetstjänster och bidrar samtidigt till Coors ställning som ett av Sveriges största säkerhetsföretag.

Auktorisationen innebär att Addici uppfyller alla krav enligt lag och förordning för bevakningsföretag, inklusive säkerhetsskydd och registerkontroller. För kunderna innebär det en partner som tar säkerhet på största allvar och levererar lösningar som möter högt ställda krav.

Den utökade kompetensen gör det möjligt att leverera professionella säkerhetslösningar i några av de mest kritiska miljöerna – från flygplatser till andra högriskområden. Säkerhet är en integrerad del av Coors Facility Management-erbjudande, där säkerhetstjänster och service kombineras för att skapa trygga, välfungerande arbetsplatser.

– Det här är en milstolpe för Addici Security och vi är mycket stolta över auktorisationen. Den visar att vi har kompetensen och strukturen som krävs för att möta höga säkerhetskrav. Vår ambition är att ligga i framkant och skapa trygghet i de mest kritiska miljöerna, säger Peter Hellsing, Chef Bevakning och Larmcentral, Addici Security & Technology.